Recenzje książek - ZSP Tarnów

Idź do spisu treści

Menu główne:

Dla Rodziców
SZANOWNI RODZICE

Zapraszamy Państwa do sięgania po proponowane książki, bajki, opowiadania, wiersze, poradniki... Każdego 10 dnia miesiąca będziemy prezentować nowe recenzje.
Życzymy miłej lektury oraz doświadczania radości ze spotkań z książką i swoimi pociechami.


 

Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński

Seria książek „Mamoko”

Wyd. Dwie Siostry


Seria książek państwa Mizielińskich jest niezwykle dobra – rozwija słownictwo, wyobraźnię, spostrzegawczość, uczy cierpliwości a także ćwiczy koncentrację i zapewnia przynajmniej kilka godzin zabawy. Na książki składają się bogate, bardzo szczegółowe i wielowątkowe ilustracje i choć są bez tekstu, nie sposób się przy nich nudzić. Autorzy stawiają znak równości między dzieckiem a rodzicem – wspólnie tworzą oni historie, poznają bohaterów i ćwiczą spostrzegawczość. W serii jest obecnie sześć tytułów: Miasteczko Mamoko, Dawno temu w Mamoko , Mamoko 3000 , Mam oko na liczby, Mam oko na litery, Mam oko na miasteczko. Uważne dziecięce oko odnajdzie tu dziesiątki równolegle poprowadzonych historii, opowiedzianych wyłącznie za pomocą rysunków.


Lawrence J. Cohen

„Nie strach się bać”

Wyd. Mamania


Lawrence J. Cohen przedstawia specjalny zestaw mądrych i skutecznych strategii na oswajanie lęków, które łączą radosną zabawę z głębokim zrozumieniem dla emocji dziecka - miłością, empatią i akceptacją. Autor kładzie nacisk na ogromną wagę bliskiej relacji z dziećmi, która pozwala łagodnie pomóc lękliwemu dziecku przeciwstawić się strachom i zacząć cieszyć się życiem pełnym radości z odkrywania nieznanych obszarów.


Hervé Tullet

tłum. Marta Tychmanowicz

,,Naciśnij mnie”

Wyd. Babaryba


Autor i ilustrator książki jest ojcem trójki dzieci i może właśni dlatego potrafi stworzyć książki, które ,,rozmawiają” z dziećmi. ,,Naciśnij mnie” jest interaktywną książką dla dzieci (i dorosłych!), która w prosty sposób angażuje do ciekawej, wciągającej zabawy. ,,Naciśnij mnie” to pozycja, którą trzeba przekręcać, na którą trzeba dmuchać, której trzeba klaskać. Rezultat wykonanej czynności widoczny jest na następnej stronie. Dziecko, wykonując czynności zadane przez narratora-rodzica, może poczuć się jak superbohater, który ma niesamowite moce.


Barbara Sudoł

,,Kogutek Ziutek. Z kurnika w świat”

Wyd. Skrzat


To jedna z pierwszych książek z serii o Kogutku Ziutku. Kogut z kurą wyczekiwali na w Komyszach pojawienia się swoich dzieci. Jedno z nich przyszło przed czasem i dostało imię po dziadku – Ziutek. ,,Kogutek Ziutek. Z kurnika w świat” to zabawna i pouczająca historia o oczekiwaniu na rodzeństwo i wprowadzaniu ich w nowy, nieznany świat. Treść książki napisana jest wierszem, jest jej sporo, ale lektura całości nie zajmuje wiele czasu. Bardzo wyraźne, kolorowe ilustracje są dużym atutem książek o Kogutku Ziutku. Przygody małego kogucika z pewnością zachwycą zarówno dzieci, jak i dorosłych.


Wojciech Widłak

Seria „Pan Kuleczka”

Wyd. Media Rodzina, Poznań, 2002 r.


Jest to seria książek dla dzieci w wieku przedszkolnym, jak i dla rodziców. Tytułowy bohater jest typem dość oryginalnym, niejako prowokującym sąsiadów do plotek już choćby z tego powodu że „stale chodził w muszce i w dodatku chyba codziennie w innej”. Nikt też nie wie, czym ten starszy okrągły pan się zajmuje. Wiadomo natomiast, że mieszka ze zwierzętami. Owe zwierzęta to pozostali bohaterowie książki. Nie są to jednak zwierzęta zwyczajne. Otóż pies Pypeć i kaczka Katastrofa potrafią mówić, a i mucha Bzyk-Bzyk, mimo że nie mówi, jest nieprzeciętna. Każde z nich, choć bardzo się różnią, ma swoje miejsce w sercu Pana Kuleczki. Jednocześnie książka przedstawia świat cudownie normalny, taki, jakiego często być może nam brakuje, pełen ciepła, życzliwości, zwyczajnych wydarzeń i spokojnego doświadczania mijającego czasu. Śmiem twierdzić, że jest to książka szczególnie cenna w dzisiejszym rozpędzonym świecie, gdzie ciągle za czymś gonimy i cierpimy na chroniczny brak wolnych chwil czy zwyczajnego odpoczynku. Pan Kuleczka ma czas… Dla swoich podopiecznych ma zresztą nie tylko czas, ale również ciepłe uczucia, ogromną wyrozumiałość oraz cudowną umiejętność odczytywania ich potrzeb i wejścia w ich dziecięcy sposób pojmowania świata. Dzieci mogą identyfikować się z małymi bohaterami. Kaczka Katastrofa i pies Pypeć pięknie oddają sposób myślenia dziecka. Również mucha Bzyk-Bzyk, która umie powiedzieć tylko „nie” jest całkiem bliska dziecięcej naturze. Mają też różne charaktery, które trafnie oddają indywidualność każdego dziecka.


„Pan Kuleczka” jest książką rozpoczynającą serię opowiadań o przygodach tytułowego bohatera. Dostępne dla czytelnika są również „Pan Kuleczka. Skrzydła”, „Pan Kuleczka. Spotkanie.”, „Pan Kuleczka. Dom.”, „Pan Kuleczka. Światło.”, „Pan Kuleczka. Radość.”, „Pan Kuleczka. Marzenia”.


Beata Ostrowicka

"Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole, czyli ważne sprawy małych ludzi"

Wyd. Literatura, 2005r.


Wiele maluchów rozpoczynających przygodę z przedszkolem, może utożsamić się z bohaterem tej książki – Hubertem. Chłopiec opowiada w niej swój dzień, który spędził w przedszkolu. Przedstawiony został również rytm dnia i jego porządek. Oczywiście najtrudniej jest do niego rano wstać i zostawić na wiele godzin rodziców. Ale potem to już wszystko idzie jak z płatka! Najważniejsze, by wszędzie towarzyszył Pan Czekoladka – pluszowy kotek, najwierniejszy i nieodłączny przyjaciel. W przedszkolu czekają ulubieni koledzy i zabawki. Hubert najbardziej lubi bawić się w piaskownicy. Czasem wydarza się coś nietypowego: do przedszkola przyjeżdża teatr z przedstawieniem o dwóch misiach. Przedszkole jest fajne, ale gdy przychodzą po Huberta tata i brat Kuba, najważniejszym jest to, by jak najszybciej wrócić do domu! A tam czekają znajome zabawki i ulubiona kąpiel. No i wreszcie błękitna poduszka oraz Lulaki, które zawsze pomagają w zasypianiu.


Przedszkolaki świetnie będą rozumiały rozterki i przygody Huberta, a dzieci, które do przedszkola nie chodzą, będą mogły się dowiedzieć, jak tam jest. Do książki dołączona jest płyta CD. Tekst Lulaków czyta Bartłomiej Adamczak.


Agnieszka Stelmaszyk

„Nieustraszona babcia Adela i kosmiczna przygoda”

Wyd. Zielona Sowa, 2016


Jest to historia o małej ciekawej świata dziewczynce i jej niezwykłej babci, która mimo sędziwego wieku nadal chce uczyć się nowych rzeczy i właśnie postanowiła wyruszyć w kosmos. Opowieść o zwariowanych losach babci i Marysi w kosmosie, wciągająca i zabawna. Nadawanie przez satelity na orbicie ziemskiej ze słoikiem po ogórkach na głowie, pocieszanie małego płaczącego księżyca, który przez wypadek spadł z meteoru podczas szkolnej wycieczki i zgubił się w kosmosie czy pieczenie drożdżowego placka w kosmosie. To tylko kilka niesamowitych przygód, jakie na Was czekają w czasie czytania.


Berenika Kołomycka

„Malutki Lisek i Wielki Dzik”

Wyd. Egmont, 2015


„Malutki Lisek żyje samotnie pod jabłonką na odległych wzgórzach. Jest szczęśliwym zwierzątkiem, które zajmuje się tylko sobą i swoimi lisimi sprawami. Jednak pewnego dnia pod jabłonką pojawia się Wielki Dzik, a wraz z nim czas zmian i przygód. Czy Malutki Lisek jest na nie gotowy?”


„Malutki Lisek i Wielki Dzik” to komiks, który zajął drugie miejsce w drugiej edycji konkursu na komiks dla dzieci im. Janusza Christy. Pełen emocji, wrażliwości i pięknych malowniczych ilustracji o stonowanej kolorystyce. Lisek i Dzik to dwójka przyjaciół, którzy postanawiają pozostawić swoje znajome strony i ruszyć w daj, w nieznane. Po drodze odkrywają zarówno zalety, jak i wady opuszczenia „rodzinnego gniazda”. Komiks pomaga zrozumieć dziecku czym jest przyjaźń, dowiedzieć się, dlaczego różnimy się od siebie, czy docenić fakt, że jesteśmy sobą, a nie kimś innym.


Poczytaj mi, mamo

wyd. „Nasza Księgarnia”


Daktyle, Noc kota Filemona, Zaczarowana fontanna to tytuły utworów, które niejednemu z nas przywodzą na myśl czasy dzieciństwa. Teraz mogą je poznać także najmłodsi czytelni. „Nasz Księgarnia” z okazji swoich dziewięćdziesiątych urodzin wznowiła publikacje najpopularniejszych wierszy i bajek z serii „Poczytaj mi, mamo”. Zebrane w kilku tomach utwory wybitnych pisarzy nie straciły na swej aktualności, a ilustracje zachowały niezmienioną szatę graficzną. Tematyka każdego zbioru jest różnorodna więc każdy znajdzie w nim coś dla siebie.


Dzieci zachęcamy do wyśmienitej lektury, natomiast rodziców do sentymentalnej podróży do czasów dzieciństwa.


Poczytajmy razem. 10 opowiastek do czytania i zabawy

wyd. Zielona Sowa


Żyrafa ma bardzo słaby wzrok. Jednak na wszelkie sposoby stara się nie dopuścić do noszenia okularów. Gdy nie zauważa grubej gałęzi - zakłada kask, gdy wpada na nosorożca - zakłada na ogon dzwonek, gdy nie widzi kolczastego krzewu i siada na nim …. przyczepia sobie do zadu poduszkę. Czy przyjaciołom uda się namówić żyrafę do założenia okularów?


Odpowiedź na to pytanie dzieci i dorośli będą mogli znaleźć w jednej z 10 opowiastek o zwierzętach. Pięknie ilustrowane, zabawne i wzruszające książeczki idealnie nadają się do wspólnego czytania. Poza prostą, jednowątkową fabułą każda książeczka niesie ze sobą jakiś morał. Dodatkowo na końcu książeczki rodzice znajdą szereg pytań, zabaw, do wykorzystania podczas zabaw z dziećmi. Opowiastki mogą stanowić także punkt wyjścia do rozmów o przyjaźni, wyrozumiałości, marzeniach, odwadze, pokonywania lęków i trudności.


Khoa Le

"Słońce i Księżyc"

Wyd. Firma Księgarska Olesiejuk Spółka zo.o S.K.A 2015 r.


Słońce i Księżyc jest jedną z serii bajek autorstwa Khoa Le, która jest autorka tekstów, jak i przepięknych ilustracji.


Słońce i Księżyc to siostry, które są o siebie zazdrosne. Chcą się przekonać, która z nich jest ważniejsza i bardziej potrzebna. Aby to sprawdzić postanawiają zamienić się rolami, co oczywiście prowadzi do katastrofy. Na szczęście dzieci zdołały przekonać siostry, że obie są równie ważne.


Historia Słońca i Księżyca to pełna ciepła i miłości opowieść, jest prosta w odbiorze. Dodatkową atrakcją dla dzieci jest trójwymiarowa okłada.


Beata Pawlikowska

" W Dżungli samotności".

Wyd. Instytut Wydawniczy Latarnik, 2011 r.


W Dżungli samotności” to książka skierowana do osób samotnych , ale nie tylko. Dla wszystkich, którzy chcą zmienić swoje życie na lepsze i być po prostu szczęśliwym.


Nie jest to poradnik, choć może być tak postrzegany. Autorka nie daje bezpośrednich wskazówek, jak postępować, co robić. Zmusza do przemyślenia (bardzo mocnego) pewnych spraw i podjęcia decyzji- chcę zmiany, czy wolę siedzieć i narzekać. Nie zmienia sposobu postrzegania siebie, ale daje chwilę by odetchnąć, uspokoić się, wyciszyć.


Autorka ma lekkie pióro, przez co książkę czyta się dobrze i szybko.


Adele Faber , Elaine Mazlish

"Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły"

Wyd. Media Rodzina, 2013 r.


Książka jest poradnikiem dla rodziców. Autorki pokazują, jak w prosty i niezwykle skuteczny sposób opanować sztukę skutecznej komunikacji z dziećmi. Liczne przykłady, komiksy i wskazówki wzięte z codziennych doświadczeń ułatwią nie tylko rozwiązywanie najczęstszych problemów wychowawczych, ale pomogą również budować silne więzi emocjonalne między dorosłymi a dziećmi. Książka zawiera wiele obrazków ze scenkami pokazującymi jak mówić i słuchać dziecko. Ta książka może całkowicie odmienić relacje z Twoimi dziećmi - sięgnij po nią już teraz!


Sebastian Sarna

"Kubusiowe opowiastki"

Wyd. Skrzat, Kraków 2013.


Książka jest zbiorem zabawnych i pełnych humoru opowiadań o małym i wesołym przedszkolaku Kubusiu. Chłopiec z ciekawością i wielkim zaangażowaniem w towarzystwie mamy i taty poznaje świat. Przeżywa wiele nieprawdopodobnych przygód. Duże ilustracje i kolorowa szata graficzna przyciągną uwagę naszych pociech. Zachęcamy do rodzinnego czytania.


Zofia Stanecka

Seria książek "Basia"

Wyd. Egmont, Warszawa 2013 r.


Poznaj Basię!


Basia jest małą dziewczynką, mieszka w Polsce i przyjaźni się z rówieśnikami. Basia nie jest idealnie grzeczna – ale nie sposób jej nie lubić. Basia znajduje się w trudnych sytuacjach i próbuje sobie z nimi poradzić. Basia odkrywa, że ważne pytania mają często proste odpowiedzi.


Seria o Basi, autorstwa Zofii Staneckiej jest jedną z najbardziej poczytnych pozycji polskiej literatury dziecięcej ostatnich lat. Postać Basi jest zbudowana tak sugestywnie i prowadzona konsekwentnie przez kolejne części serii, że niemal żyje własnym życiem. To, co najbardziej w Basi odpowiada, to Jej zwyczajność – jest przesympatyczną, inteligentną, ciekawską dziewczynką. Często coś psoci.


W serii książek o Basi w jasny dla małego czytelnika sposób są wyjaśnione różne problemy, ich istota i sposób radzenia sobie w różnych sytuacjach.


Monika i Marcin Gajdowie

"Rodzice w akcji. Jak przekazywać dzieciom wartości."

Wyd. Edycja Świętego Pawła, 2011 r.


Jako rodzice każdego dnia zadajemy sobie wiele pytań związanych z wychowywaniem dzieci. Zdarza się, że bezradnie rozkładamy ręce lub wychodzimy z siebie, żeby osiągnąć upragnioną przez nas reakcję naszej pociechy. Czy przypadkiem nie popełniliśmy gdzieś błędu?


Monika i Marcin Gajdowie są terapeutami na co dzień pomagającymi setkom rodziców w rozwiązywaniu trudności wychowawczych. Ich książka jest nie tylko wytłumaczeniem przyczyn najczęstszych problemów z dziećmi, ale przede wszystkim poradnikiem, jak się zachować, co zrobić, jak ukierunkować swoje myślenie, co zmienić, jak przekazać dzieciom wartości oraz wiarę.


Warto sięgnąć po tę książkę, bo poza teorią po każdym rozdziale jest zaproszenie do konkretnej „rodzicielskiej” pracy nad sobą.


"Cudaczek-Wyśmiewaczek "

Wyd. Siedmioróg, 2015


Cudaczek-Wyśmiewaczek to wesoła opowieść o skrzacie, który żyje śmiechem. Cudaczek to „licho malusie i cieniutkie jak igła”. Mieszka w warkoczykach Panny Obrażalskiej, w kołnierzykach Beksy i pana Byle Jak. Bez trudu nakłania dzieci do niegrzecznych zachowań. Czy uda im się pozbyć nieznośnego skrzata?


Ciekawe przygody Cudaczka z dużą dawką humoru i bardzo pouczające dzieci. Kolorowa książeczka ze śmiesznymi ilustracjami zachęca do czytania i pobudza wyobraźnię, a treść opowiadań jest tak sformułowana, że przekaz dla dzieci jest czytelny i łatwy do zrozumienia. Dzieci w prosty sposób poznają właściwe zachowanie, dowiedzą się jak odróżnić dobro od zła. W każdym bohaterze odnajdą cząstkę siebie, co skłoni je do refleksji na własnym zachowaniem i postępowaniem.


Katarzyna Mitros

"Urodzony matematyk. Zabawy rozwijające zdolności umysłowe najmłodszych"

Wyd. Publicat, 2010


Książka „Urodzony matematyk. Zabawy rozwijające zdolności umysłowe najmłodszych” Katarzyny Mitros uczy, rozwija, zachęca do eksperymentów, poszukiwań i rozmów, propaguje przebywanie na powietrzu i wspólne spędzanie czasu. Autorka udowadnia w niej, że nawet najprostsze zabawy mogą mieć walor edukacyjny i wpłynąć na rozwój w mózgu obszarów odpowiedzialnych za zdolności matematyczne. Bawiąc się, dziecko nieświadomie zdobywa wiedzę o przedmiotach policzalnych i niepoliczalnych, bryłach i figurach płaskich, uczy się segregowania obiektów czy zaznajamia z ułamkami.


Książka ta pokazuje, że elementów matematyki można doszukać się w każdej czynności i zabawie, na jaką mamy ochotę w danej chwili, do tego nie jest potrzebny żaden zestaw akcesoriów, wymyślnych zabawek czy wiedza pedagogiczna. Sprzęty, które pomogą nam w przybliżeniu dziecku pojęć z zakresu matematyki (liczenie, zbiory, pojemności, pola figur itp.), to w większości przedmioty codziennego użytku, które każdy z nas ma w domu (butelki, naczynia, puste pudełka, kolorowe kartki, farby), jak też kamienie, liście, woda, piasek i wszystko to, co przyjdzie nam do głowy.


Każda zabawa opatrzona jest ciekawą nazwą, zdjęciami oraz ramką ze ściągawką dla rodziców i wyjaśnieniem, jaki sens dla rozwoju dziecka ma dana propozycja.


Alicja Ungeheuer – Gołąb

"Przygody Jeżyka spod Jabłoni"

Wyd. Skrzat


Autorka zaprasza dzieci do mądrej opowieści o przyjaźni, tolerancji, oddaniu, życzliwości, współpracy, a także wierze we własne możliwości. Jest to ciepła lektura o zwierzętach, które razem się bawią, ale też wspólnie pokonują różne kłopoty. Krótkie historyjki tworzące opowieść pomagają dzieciom zrozumieć siłę przyjaźni i prawdę, że nawet mała istotka może zrobić wiele, jeśli tylko uwierzy w siebie. Istotnym elementem książki jest duża czcionka, która zachęca starsze dzieci do samodzielnego czytania oraz piękne barwne ilustracje zachwycające każdego.


Opracowanie zbiorowe

"Baśniowy teatrzyk"

Wyd. Wilga


Interesująca seria kolorowych książeczek, dzięki którym dziecko może stworzyć własny teatrzyk. W skład zestawu wchodzi teatr do złożenia, bohaterowie bajki wraz ze strojami i innymi ważnymi scenicznymi rekwizytami, bilety oraz karty z tekstem bajki. Seria zawiera znane bajki tj. „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, „Królewna Śnieżka”, „Jaś i magiczna fasola”, dlatego łatwiej się wcielać w role bohaterów i odgrywać poszczególne sceny. Wspólna zabawa w teatrzyk jest wspaniałą okazją do spędzenia czasu razem z dziećmi. Stymuluje wyobraźnię, kreatywnie rozwija, a ponadto sprawia wiele radości.


Lars Klinting

"Kastor uprawia fasolkę"

Wyd. Media Rodzina, 2015 r.


Książka pt. "Kastor uprawia fasolkę" stanowi instrukcję sadzenia fasolki przedstawioną w sposób łatwy i przystępny dla małych dzieci. Przez proces kiełkowania pomysłu na temat posadzenia rośliny, sadzenie i oczekiwanie na wzrost prowadzą czytelników bobry Kastor i Maciuś. Kastor podsuwa też prosty przepis na obiad z wyhodowanych własnoręcznie fasolek.


Książka posiada niewiele tekstu jednak ilustracje doskonale oddają treść. Ta pozycja może stanowić dokonały wstęp do wspólnych prac ogródkowych z małym dzieckiem. Dzięki wcześniejszej wiedzy na temat czynnosći Kastora dzieci same będą mogły się wykazywać wiedzą na temat kolejnych czynności potrzebnych do wyhodowania fasolek.


Agnieszka Pawłowska.

"Lew Staszek i siła uważności"

Wyd. Kraina Uważności, 2015 r.


Książka opowiada jak tytuł wskazuje o lwie imieniem Staszek, który w przyszłości ma zostać królem zwierząt. Tytułowy bohater obawia się jednak o to czy będzie godnym nastepcą swojego ojca gdyż często zbierają się nad nim ciemne burzowe chmury kiedy władzę nad jego czynami przejmują wypełniające go negatywne emocje. Zdarza się, że małego lwa opanowuje złość i wtedy lew Staszek sprawia przykrość swojemu otoczeniu. Naszemu małemu bohaterowi stara się pomóc jego tata, który wprowadza go w świat siły uważności, dzięki której bedzie potrafił opanować swoją złość.


Ta pozycja to doskonała propozycja dla tych, którzy chcieliby pomoc swoim dzieciom zrozumieć targające nimi emocje, pomóc w ich opanowaniu a także uświadomieniu, że wyrządzają przykrość innym czyniąc coś w złości. Lew Staszek złości się w sytuacjach, które często złoszczą nasze dzieci dlatego łatwiej jest się z nim utożsamić i go zrozumieć.


Julia Śniarowska

TVP ABC. Jak wygląda Anakonda? Encyklopedia zwierząt dla dzieci.

Wyd. CED, Poznań 2015


I dzieciom, i rodzicom polecamy książki i zeszyty ćwiczeń z edukacyjnej serii TVP ABC, wydanej przez Centrum Edukacji Dziecięcej. Barwne, pouczające i doskonalące umiejętności maluszków sprawią przyjemność każdemu dziecku.
Anakonda, Bociek i Cielaczek zapraszają dzieci do edukacyjnej podróży po świecie zwierząt. Mali czytelnicy poznają zwinne małpki, skaczące kangury, groźne lwy i niedźwiedzie, chomiki, papugi, świnki i wielkie hipopotamy. Zwierzęta są prezentowane jako dorosłe osobniki i ich maluchy. Dzięki książce dzieci nauczą się rozpoznawać i nazywać zwierzęta - i te żyjące na wolności, jak i te domowe i gospodarskie. Krótkie teksty, dostosowane do wieku odbiorców, opisują charakterystyczne cechy oraz zachowania mieszkańców wód, pól, lasów, łąk, dzikich krain i domowych zakątków. W encyklopedii znajdziecie:
- ponad 60 dużych kolorowych fotografii,
- wiele ciekawostki,
- mapki z występowaniem zwierząt.


Eliza Piotrowska

Tupcio Chrupcio. Nie dam sobie dokuczać

Wyd. Wilga,
Warszawa 2012


Tupcio Chrupcio - to seria książeczek o myszce, która wkracza w "dorosłe" dzieciństwo i musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami: pożegnaniem z pieluszką, myciem zębów, kłopotami ze spaniem i jedzeniem, a do tego nieoczekiwanym przyjściem na świat siostry i problemami w przedszkolu. Piękne, barwne i lubiane przez dzieci ilustracje wzbogacają treść książki. Książeczka dedykowana jest już najmniejszym czytelnikom, napisana jest prostym i zrozumiałym dla małego dziecka językiem. Autorka nie zapomniała również o Rodzicach. W książeczce znajdziemy wskazówki dla Rodziców – pytania, które pomogą nam przeprowadzić z dziećmi trudne (niejednokrotnie właśnie dla nas) rozmowy. Wszystko zapakowane w piękną twardą okładkę. (Nie)jednym słowem: piękne, estetyczne, a przede wszystkim wartościowe dzieło dla najmłodszych.


Asa Lind, Kristina Digman

Piaskowy Wilk

Wyd. Zakamarki


Kiedy ani mama, ani tata nie chcą się z nią bawić, Karusia idzie nad brzeg morza i rozmawia z Piaskowym Wilkiem. On zawsze ma dla niej czas oraz ochotę na robienie ciekawych rzeczy. Piaskowy Wilk ma błyszczące futerko w kolorze piasku i był na świecie od zawsze. Opowiada rzeczy zapierające dech w piersiach i tłumaczy Karusi zagadki otaczającego ją świata. Na przykład, że wszechświat nie ma końca, albo że siniaki to medale, które dostaje się za odwagę. Albo że tata dlatego nie może przyjść się wykąpać z Karusią w morzu, bo gazeta, którą czyta, zahipnotyzowała mu oczy. Piaskowy Wilk potrafi przekonać Karusię, że nie musi bać się ciemności ani potworów. Świat na pograniczu rzeczywistości i dziecięcej fantazji. Autorka bardzo świadoma jest języka, smakuje go i bawi się nim podobnie jak robią to dzieci. Książka składa się z kilkunastu autonomicznych rozdziałów i świetnie nadaje się do głośnego czytania, na przykład jako bajka na dobranoc


źródło opisu: Wydawnictwo Zakamarki, 2007
źródło okładki: www.zakamarki.pl/index.php/piaskowy-wilk.html


Anna Starmach

Pyszności. Kulinarne pomysły dla małych szefów kuchni

Wyd. Znak literanova, 2016


Jak przygotować puszyste placuszki serowe z bananami? Jak wspólnie ugotować makaron z domowym pesto pachnącym świeżymi ziołami, czy też przyrządzić na deser, soczyste i słodkie owoce pod kruszonką? Okazuje się to bardzo proste zaglądając do barwnej pozycji autorstwa znanej jurorki Master Chefa Jurora. W książce można znaleźć wyjątkowe propozycje na każdy posiłek dnia, jak również ciekawostki przydatne w kuchni. Autorka pokazuje, że gotowanie to wspaniały pomysł na twórcze i radosne spędzenie czasu dla całej rodziny.


Gilbert Delahaye, opowiada Wanda Chotomska

MARTYNKA. WIELKA KSIĘGA PRZYGÓD. ZBIÓR OPOWIADAŃ

Wyd. Papilon


Zabawne i pouczające przygody sympatycznej dziewczynki wzruszają i bawią jej rówieśniczki w wielu krajach. Pełne uroku, przyciągające uwagę, realistyczne ilustracje oraz dowcipny tekst tworzą niepowtarzalny, ciepły nastrój. Książki "bez agresji", nastawione na budowanie w dziecku poczucie własnej wartości i naukę pozytywnego rozwiązywania dziecięcych problemów. Zachęcają do poznawania otaczającego dziecko świata i podpowiadają, jak zawierać przyjaźnie. Pozytywny obraz świata, sprzyja wzmacnianiu dobrych emocji.


Marcin Przewoźniak, Lech Abłażej

WIELKA KSIĘGA BAŚNI ROSYJSKICH

Wyd. Papilon


Zaprasza dzieci do niezwykłego świata najpiękniejszych baśni rosyjskich. Niesamowite przygody, ciekawi bohaterowie, pouczające historie - to wszystko znajduje się na kartach tej wyjątkowej książki. Kolorowe, wyszukane ilustracje pobudzą dziecięcą wyobraźnię i każdy będzie chciał poznać przygody oraz bohaterów takich jak Konik Garbusek i wielu, wielu innych


Małgorzata Więczkowska

CO WCIĄGA TWOJE DZIECKO?

Wyd. Wydawnictwo M


Książka, napisana rzetelnie i fachowo, treści przekazane w zrozumiałej formie. Autorka daje rodzicom i wychowawcom wskazówki, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o mediach oraz ich inteligentnym wykorzystaniu. Mówi również o sposobach manipulacji informacjami przez nie. Książka polecana rodzicom jak i wychowawcom, ponieważ wskazuje ona drogę rozmów i sposobów zachęcania innego spędzania wolnego czasu niż z wykorzystaniem telewizji, Internetu, telefonu komórkowego czy gier.


Marcin Mortka

„TAPPI I WSPANIAŁA PRZYJAŹN”

Wyd. Zielona Sowa, 2015 r.


Krótkie, ciepłe, pięknie zilustrowane opowiadania o Tappim i jego przyjaciołach. Pełne dobrych emocji, podpowiadające dzieciom, czym jest prawdziwa przyjaźń, jak odróżnić dobro od zła itp. Idealne do wspólnego czytania. Opowieści porusza tematy bliskie dzieciom w wieku przedszkolnym. Bohaterowie przeżywają podobne troski, dzięki czemu mały czytelnik może zmierzyć się z własnymi lękami i kłopotami. Te krótkie opowiadania są idealnymi historiami do poduszki. Po wizycie w pełnym przyjaźni i życzliwości Szumiącym Lesie każdy przedszkolak będzie miał dobre sny.


Małgorzata Połeć – Rozbicka Agnieszka Pilichowska

„ILE PRAWDY W POWIEDZONKACH O ZWIERZĄTKACH”

Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2015r.


W świat powiedzonek o zwierzątkach wprowadza nas 15 historyjek nawiązujących do tematów rodzimej kultury, języka i tradycji. Ciekawe i nietuzinkowe - czasami rozbawią, czasami skłonią do przemyśleń na temat tolerancji, miłości i zrozumienia, a czasami zachęcą do łamania stereotypów i szukania konstruktywnych rozwiązań w każdej sytuacji i w każdej rodzinie. Dla dzieci stanowią świetną propozycję edukacyjną, dla czytających im rodziców inspirację do budowania jeszcze lepszej relacji z własnymi pociechami. Całość uzupełniają świetne ilustracje. Książka pomaga dziecku zrozumieć pewne zagadnienia dzięki zabawnym,a jednocześnie pouczającym historyjkom.


Zofia Stanecka, Marianna Oklejak

„Basia i alergia”

Wydawnictwo Literacki Egmont, Warszawa 2013.


Twoje dziecko kocha zwierzęta i marzy o ich posiadaniu, ale nie możesz spełnić tego marzenia z powodu alergii. Jeśli to zdanie opisuje Twoje rozterki, to książeczka „Basia i alergia” jest dla Ciebie i Twojego dziecka. Autorki w prosty i przyjazny sposób opisują historię Basi, która odkrywa swoją alergię przy pierwszym bliższym spotkaniu z konikiem. Polecam również inne książeczki z serii o Basi. Pomogą one dzieciom zrozumieć świat, pokażą, jak poradzić sobie w nowej i trudnej sytuacji


Grażyna Wasilewska

„Gdzie jesteś, języczku?”

Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2013.


Czy Twoje dziecko ma jeszcze problem z prawidłową wymową głosek? Jeśli tak, to dobrym sposobem na poprawę tego stanu jest nie tylko spotkanie z logopedą, ale również gimnastyka języka. Wypracowanie zręcznych i celowych ruchów języka, warg, podniebienia, policzków i żuchwy jest warunkiem prawidłowej wymowy. „Gdzie jesteś języczku?” to propozycja 30 zabawnych wierszyków usprawniających pracę narządów mowy. Dziecko ćwiczy i bawi się jednocześnie, słuchając wesołych historyjek. Po lekturze książeczki prawidłowa wymowa będzie efektem ubocznym dobrej zabawy rodzica z dzieckiem.


IRENA KOŹMIŃSKA, ELŻBIETA OLSZEWSKA

"WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE"

wyd. Świat Książki, 2010 r.


Na początku tego roku przedszkolnego, w którym będziemy się koncentrować na zaproszeniu wszystkich do zaprzyjaźnienia sie z książkami gorąco polecam każdemu rodzicowi wyjątkowy podręcznik, którego autorkami są animatorki akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Książka ta ukazuje jak ważną rolę w rozwoju dziecka odgrywa głośne czytanie. Podaje praktyczne sposoby, rady dotyczące wspólnego czytania: "najskuteczniejszego i najtańszego sposobu budowania zasobów wewnętrznych dziecka". Niech ta książka będzie wspaniałym wstępem do naszego wspólnego, głośnego czytania dzieciom.


PIOTR NOWICKI

"TO SIĘ W GŁOWIE NIE MIEŚCI"

Wyd. Skrzat, Kraków 2015 r.


Mam nadzieję, że uwielbiasz marzyć, bujać w obłokach, fantazjować. Jeśli twierdzisz, że nie bo świat dorosłych na to nie pozwala, to kniecznie musisz przeczytać tą książkę z Twoim dzieckiem. Tak, wiem ono uwielbia zmyślanki i postrzeganie świata w kolorowych okularach. Tobie też sie to przyda. Zobaczysz, jak Cię to wyzwoli ze szponów trudu dnia codziennego. Zrelaksuje Cię i pozwoli być bliżej Twojego dziecka. Ono dzięki tej książce stanie się twórcze, kreatywne, a w konsekwencji inteligentne. Nie martw się, ciekawe, inspirujące ilustracje pociągną Cię w niezgłębiony świat fantazji. "To nie mieści się w głowie?Bzdura!Mały marzyciel może wszystko!".


C.MacGregor

"Dobrej zabawy! gry i zabawy dla pomysłowych rodzin"

Wyd. Madia Rodzina, Poznań 2001 r.


Mała, podręczna, kieszonkowo- torebkowa książeczka. Niepozorna, a jednocześnie pękająca ciekawymi pomysłami Księga Zabaw. W poczekalni, na lotnisku, w czasie długiej podróży zafunduje Tobie i Twoim bliskim- dużym i małym, wiele radości, uśmiechu, zabawy. W magiczny sposób skróci czas oczekiwania, w kolejce, w korku.. Daj się porwać tym propozycjom gier i zabaw, które sprawią, że będziesz rozwijał zdolności swoich pociech mimochodem. Każda chwila jest warta tego, by dobrze i radośnie ją wykorzystać. A więc do dzieła!


Małgorzata Zdziechowska

"Zwierzaki podróżniczki Gosi"

wyd.Papilon Publicat S.A. Poznań 2016r.


Kochasz zwierzęta? Chciałbyś pobyć z nimi blisko, a wiesz,że nie możesz ze względów bezpieczeństwa?!. Mam dla Ciebie wspaniałą i prostą receptę, dzięki której Twoje pragnienie towarzyszenia różnym zwierzętom staną się możliwe. Sięgnij tylko po tą wyjątkową pozycję.Książka piękna, przejrzysta, prawdziwa, realna. Oprócz ślicznych fotografii, zawiera mnóstwo ciekawych informacji na temat ulubieńców Twoich i Twojego dziecka. Polecam małym jak i dużym czytalnikom. Daj się przenieść w swiat dzikich zwierząt i poczuć ich ciepło, oddanie, czas, sympatię.


Dziś jest:
r.

Imieniny obchodzą:


 
Liczniki odwiedzin
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego